W wydanym w roku 2006 albumie „Faroe Islands Today” znajdziemy kilka akapitów poświęconych farerskiej roślinności na przestrzeni dziejów. Intrygujący jest już sam rozdział, w którym je zamieszczono – „The Faroe Economy”. Nie mniej intrygująca jest lista gatunków roślin porastających niegdyś skalisty archipelag.

Kwiaty plumerii czerwonej w Koko Crater Botanical Garden – hawajskim ogrodzie botanicznym położonym w kraterze wygasłego wulkanu

Wyspy Owcze powstały około 60 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanicznych. Archipelag był wówczas położony zdecydowanie bardziej na południe niż dziś, w klimacie subtropikalnym, zbliżonym do tego panującego współcześnie w południowej Japonii. Dowodzą tego pyłki roślin znajdywane w pokładach farerskiego węgla – plumerii czerwonej (Plumeria rubra) i obecnie już wymarłej Metasequoia occidentalis.

Pochodząca z Ameryki Środkowej plumeria występuje obecnie w całej niemal strefie subtropikalnej i tropikalnej. Wielu z pewnością kojarzy ją z kwietnych naszyjników. Tradycyjne lei z wysp Pacyfiku powstają właśnie z kwiatów plumerii – kojarzących się jednoznacznie z tropikami, a występujących niegdyś na Wyspach Owczych…

Ostatnia epoka lodowcowa zakończyła się na Wyspach Owczych około 12 tysięcy lat temu. W panującym początkowo arktycznym klimacie zadomowiła się na Wyspach brzoza. Wraz ze wzrostem temperatury ustąpiła ona miejsca jałowcowi pospolitemu. Tuż przed wikińskim osadnictwem farerski klimat stał się wilgotny – pojawiły się krzewy i zioła. Rosły także dęby.


Tłumaczenie własne za „Faroe Islands Today”, Printskill Ltd. 2016.