Nie po raz pierwszy na łamach „Farerskich kadrów” wybierzemy się w podróż szlakiem farerskich kościołów. Tym razem jednak będą to świątynie wyjątkowe. Na wycieczkę po Suðuroy śladem wędrujących kościołów zaprasza  fenomenalne źródło farerskich ciekawostek faroeislands.dk.

Wnętrze kościoła w Porkeri pochodzącego z 1847 roku. W środku znajdziemy dary marynarzy, którzy przeżyli sztormy.

Niewielka osada Froðba uważana jest za najstarszą na Południowej Wyspie. Dawne podania jej nazwę wywodzą od imienia duńskiego króla, Frode, który miał się tutaj osiedlić. W tym miejscu w 1840 roku rozpoczęła się wędrówka kościoła, którego obecnie podziwiać można w Sandvík.

Kościół w Froðba, Tvøroyri, Sandvík

Zanim jednak budynek dotarł do najbardziej na północ wysuniętej osady Suðuroy zatrzymał się na chwilę w jednym z dwóch największych miasteczek na wyspie – w Tvøroyri. Na obecnym miejscu stanął w 1908 roku.

Pochodzący z Norwegii kościół w Tvøroyri. Przewieziono go w częściach z kontynentu i złożono na Suðuroy w 1907 roku.

Nie mniej ciekawa jest historia kościołów w Vágur. Pierwszy z nich został ponoć wyrzucony w częściach przez morze. Dryfował na Wyspy aż z odległej Norwegii, gdzie wrzucono go do morza jako dar wotywny. Jedną z kolejnych świątyń przeniesiono w 1942 roku do Hov.


Kościoły zmieniające miejsce pobytu nie są wyłącznie farerskim zjawiskiem. Wzorowana na norweskiej architekturze świątynia służąca obecnie parafii na poznańskich Krzesinach była na początku XX wieku  elementem Wystawy Wschodnioniemieckiej. Kościół rozebrano na części i złożono na nowym miejscu w niewiele ponad pół roku.