W pobliżu kościoła Vesturkirkjan w Tórshavn znajduje się niewielki skwer zwany Viðarlundin við Fræls. 9 maja 2017 roku stanął tam pomnik podarowany przez Islandczyków w podzięce za farerską pomoc udzieloną ofiarom lawin, które zeszły na dwie islandzkie osady w 1995 roku.

– Lawina zeszła o czwartej rano. Obudziło mnie trzęsienie ziemi. Usłyszałam straszliwy hałas, a potem coś na kształt eksplozji. Później zapadła głęboka przerażająca ciemność. Kiedy się ocknęłam, leżałam na brzuchu z rękami pod nim, z przymarzniętymi do śniegu włosami. Pamiętam zimno i własne dłonie, które jako jedyne zachowały odrobinę ciepła. Od razu wiedziałam, co się stało.

Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak „Zostanie tylko wiatr„, Wydawnictwo Czarne 2019

W roku 1995 żywioł zaatakował dwie osady leżące we Fiordach Zachodnich. 16 stycznia lawina, która zeszła na rybackie Súðavík zabrała ze sobą czternaście ludzkich istnień. Sąsiednie Flateyri ucierpiało na jesień tego samego roku. 26 października biały żywioł zabił tam dwadzieścia osób.

Wykonany z bazaltu i stali skromny pomnik jest dziełem islandzkiego artysty Jóna Sigurpálssona. Przedstawia on w symboliczny sposób dwie latarnie – obiekty niezwykle ważne w codziennym życiu obu atlantyckich, wyspiarskich nacji. Co ciekawe, „Tveir vitar” (Dwie latarnie) zapisuje się tak samo po islandzku i po farersku.

Dar od miast Ísafjörður, Flateyri i Suðavík zaprezentował na Wyspach Owczych Gísli Halldór Halldórsson – szef rady okręgu Ísafjarðarbær.

– (…) Największa różnica była taka, że w Súðavíku znajdowaliśmy kogoś żywego co kilka minut. Tliła się w tym jakaś nadzieja. Żywy, martwy, żywy, martwy, żywy, żywy. Nasz wysiłek był nagradzany, co dodawało nam sił. Uratowaliśmy mnóstwo ludzi. A we Flateyri… – Siggi milknie na chwilę. – Znaleźliśmy dwie osoby, właściwie od razu po przyjeździe, po kilku minutach. A potem długi orszak martwych ciał w workach i płacz. Wyczerpujące, wstrząsającego doświadczenie. Martwe dzieci, noworodek, starcy…

BERENIKA LENARD, PIOTR MIKOŁAJCZAK „ZOSTANIE TYLKO WIATR„, WYDAWNICTWO CZARNE 2019