Co łączy górujący nad Klaksvík szczyt ze starym magazynem? Skąd pochodzi nazwa stolicy Wysp Północnych? Jakie intrygujące znaleziska czekają w dawnej siedzibie Monopolu Handlowego?

Widok na wznoszący się na wysokość 414 metrów n.p.m. szczyt Klakkur

Prowadzący na szczyt Klakkura szlak nie należy do szczególnie wymagających. Aż do przełęczy między szczytami Hálgafelli i Klakkur prowadzi kamienista szeroka droga. Zwie się ona romantycznie Ástarbreytin – Ścieżka Miłości.

Z punktu widokowego Hálsur wierzchołek Klakkura jest już na wyciągnięcie ręki.

Widok z Klakkura na sąsiedni Hálgafelli

Obserwując leżącą u podnóża Knakkura stolicę farerskiej Północy, zastanówmy się nad genezą jej nazwy.

Widok na Klaksvík ze szczytu

Wyspy Owcze objęte były od początku XVIII wieku Królewskim Monopolem Handlowym. Wszelki obrót zagranicznymi towarami odbywać się mógł wyłącznie przez jego przedstawicielstwa. W latach 30-tych tegoż stulecia otwarto je także poza stolicą – w Tvøroyri na Suðoroy, dwa lata później w Klaksvík, a następnie w Vestmannie na Streymoy.

Tak oto w 1838 roku na opłotkach osady Vágur wzniesiono budynek zwany dziś Gamla pakkhús – Stary Magazyn. Nazwano go „Placówką Klaksvík” – łącząc nazwę górującego nad nią szczytu (Klakkur – pol. Górująca Skała) z pobliską zatoką (far. vík).

Liczące ponad sto lat piękne, drewniane wykończenie w dawnym sklepie sukienniczym mieszczącym się w Gamla pakkhús. Widoczne w tle fiolki to z kolei pozostałość po działającej w tym miejscu od 1932 roku aptece.

Na początku XX wieku osady Myrkjanoyri, Gerðar, Uppsalir, Vágur i Norðori połączyły się w jedno miasto. W roku 1908 na farerskiej mapie pojawił się Klaksvík, a dopiero co przydzielony mu status miejsca zimowego cumowania dalekomorskich statków rybackich stał się dla niego impulsem rozwojowym. Po latach stolica farerskiej Północy uzyska także miano stolicy farerskiego rybołówstwa.

Po zniesieniu w 1856 roku Monopolu jego lokalna placówka trafiła pod młotek. Jej pierwszym właścicielem został duński producent tytoniu Jørgen Bech. Pod koniec XIX wieku na parterze budynku pod firmą „Jørgen Bech & Son” funkcjonował sklep, zaś na piętrze mieścił się składzik mocniejszych trunków. Okres jego prosperity trwał do 1908 roku, kiedy wprowadzono – trwający do dziś – państwowy monopol handlu alkoholem.

Później mieścił się tutaj sklep sukienniczy, a następnie apteka sieci Tjaldurs Apotek. Po tym jak w 1961 roku przeniosła się ona do nowego budynku, stary magazyn z czasów duńskiego monopolu stał pusty.

Zabytkowe wnętrza dawnego sklepu sukienniczego i apteki są obecnie częścią muzealnej ekspozycji

Do czasu. W 1975 roku Gamla pakkhús przejęło Muzeum Północne (Norðoya Fornminnissavn), kilka lat później otwierając jego podwoje dla zwiedzających. Niewielkie muzeum przyciąga dziś oryginalnym, ponad stuletnim, bogato zdobionym wnętrzem stworzonym na potrzeby dawnego sklepu sukienniczego. Na półkach stoi zaś wyposażenie dawnej apteki – fiolki, opisane łacińskimi nazwami słoiczki i moździerze, w których farmaceuta przygotowywał leki na receptę. Obok podobnego obiektu w Aarhus jest to jedyna kompletna dawna apteka zachowana na terenie duńskiego królestwa i jego terytoriów zależnych.

Intrygujące znalezisko w Muzeum Wysp Północnych. Wykonana w Kirkji boja… ze skóry kota.

W klaksvickim muzeum, obok zabytkowego aptecznego wnętrza, zapoznać się można także z bogatą kolekcją przedmiotów codziennego użytku z dawnych lat. W tym także intrygujących… akcesoriów używanych przy połowie owoców morza. Jednym z nich jest, pochodząca z osady Kirkja, boja wykonano ze.. skóry kota.

Gamla pakkhús mieszczący obecnie Muzeum Wysp Północnych.